Metabolizma Hızlandırma Önerileri

Metabolizma hızlandırma kilo vermek için çok önemlidir ancak vücudunuzun kalorileri ne kadar hızlı yaktığı birçok duruma bağlıdır. Bazı insanlar hızlı bir metabolizmaya sahip olurken bazıları yavaş metabolizmaya sahip olabilir ve metabolizmanız yavaş olması herhangi bir sağlık problemine sahip olduğunuz anlamına kesinlikle gelmez. Aynı zamanda belirli bir yaştan sonra metabolizmanız yavaşlamaya başlar ve beslenmeniz değişmese bile kilo almaya başlayabilirsiniz. Yaştan kaynaklı metabolizma yavaşlamasını, doğuştan yavaş metabolizmaya sahip olmanız gibi durumları değiştiremeseniz bile metabolizma hızlandırmanın çeşitli yolları bulunmaktadır.

Kas Kütlesini Arttırmak

Vücudunuz siz hiçbir şey yapmasanız bile oturduğunuz yerden enerji harcayıp kalori yakmaktadır. Bu duruma dinlenme metabolizma hızı denmektedir. Kas kütlesi fazla olan insanlarda ise dinlenme metabolizma hızı daha yüksektir çünkü vücut kas hücrelerini yenilemek ve beslemek için yağ hücrelerinden çok daha fazla enerji harcamaktadır. Kas kütlenizi arttırmak aynı zamanda sizlere fit bir görüntü katacaktır ve vücudunuzda sarkmaları önleyecektir.

Yüksek Yoğunlukta Antrenman Yapmak

Aerobik egzersizler ya da kardiyo egzersizleri kas kütlesini arttırmasa da metabolizma hızınızı arttırmada yardımcı olabilir ancak buradaki önemli nokta yüksek yoğunlukta antrenman yapmaktan geçiyor. Yüksek yoğunlukta ve kısa süreli dinlenmelerle yapılan egzersizler kalp ritminizi arttırıp metabolizma hızınızı arttırmaya yöneliktir ve düşük yoğunlukla yapılan antrenmanlara kıyasla çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar. HIIT (High Intensity Interval Training) denilen yüksek şiddetli aralıklı antrenman kilo vermek ve metabolizma hızlandırmak için mükemmel bir seçim olacaktır.

Kafein Tüketimini Arttırmak

Kahvenin, enerji içeceklerinin, çayın içinde bulunan kafein en yaygın uyarıcılardan birisi olmakla beraber metabolizma hızlandırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ancak içinde bolca şeker ve tatlandırıcı bulunan kahve ve enerji içecekleri yerine sade Türk kahvesi, filtre kahve, americano, espresso gibi şekersiz içecekleri tercih etmek daha faydalı bir seçim olacaktır. Kalp hastalığı ve yüksek tansiyonu bulunan kişilerin kafeinden uzak durmaları tavsiye edilirken, sağlıklı bireylerin ise günde 300 mg kafeinden fazla almamaları önerilmektedir.

Sık Sık Beslenmek

Sık sık ve daha az beslenmek metabolizmanızı sürekli çalışır halde tutacağından kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Öğünlerinizde fazla yemek yedikten sonra öğün aralarına uzun süreler koymak metabolizmayı yavaşlatabilmektedir. Öğünlerinizi azaltıp her 3-4 saatte bir ara öğünler yapmanız metabolizmanızı sürekli aktif tutmanıza yardımcı olur. Çeşitli araştırmalar göstermektedir ki ara öğün yapan insanlar kan şekerinin düzenli tutulmasından kaynaklı ana öğünlerinde daha az yemektedir.

Protein Alımını Arttırmak

Vücudunuz besinleri sindirirken bile kalori yakmaktadır ve çeşitli araştırmalar göstermektedir ki protein sindirilirken karbonhidrat ve yağlara kıyasla çok daha fazla kalori harcanmaktadır. Aradaki fark çok fazla olmasa bile protein alımını arttırmak kas kütlesi arttırmanıza da yardımcı olmaktadır. Dengeli bir beslenme programında yüksek enerjili karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine yağsız et çeşitleri, balık, yağsız süt ürünleri çeşitleri, yumurta gibi protein içeren besinler daha çok tercih edilmektedir.

Düşük Kalorili Diyetlerden Uzak Durmak

Detoks adı altında yapılan kadınlarda günlük 1200 kaloriden, erkeklerde 1500 kaloriden düşük beslenme programları sağlığınız için zararlıdır. Bu tarz beslenme programları kilo vermenizi sağlasa da uzun süreli yapıldığında kas kaybı, yetersiz beslenme sonucunda oluşan sorunlar gibi birçok zararı bulunmaktadır. Bu tarz diyetlerin uzun süre uygulanması durumunda ise metabolizma hızınız yavaşlayacaktır.

Sonuç Olarak

Metabolizma hızlandırma, vücutta enerji üretiminin artışına ve kilo vermenin kolaylaşmasına yardımcı olur. Hızlı metabolizma ayrıca enerji seviyelerinin artmasına ve daha iyi bir uyku düzenine yardımcı olur. Diğer faydalar arasında, ciltteki yaşlanma belirtilerinin azalması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve stres seviyesinin düşürülmesi sayılabilir. Metabolizma hızlandırma, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin önemli bir parçasıdır ve vücut için çeşitli faydalar sağlar.