Tartılma Zamanı

Kilomuzu merak ediyorsak, kıyafetlerimizin dar geldiğini hissediyorsak veya etrafımızda bulunan insanlardan “kilo almışsın, kilo vermişsin” gibi sözler duyduğumuzda koşarak tartılmaya gideriz. Ancak tartılma için doğru zaman veya tartılma sıklığı özellikle diyet yapıyorsak önemli bir durumdur çünkü fazla sık tartılmak diyete olan uyumu bozarak sizi umutsuzluğa sürükler.

Sağlıklı kilo vermede sadece tartıda çıkan rakam değil kaybettiğimiz kilonun kas dokusundan mı veya yağ dokusundan mı gittiği bizim için çok daha önemli olmalıdır çünkü fazla kilo demek fazla yağ oluşumu demektir.

Doğru Tartılma Zamanı Ne Zaman?

Diyet yapan birçok insan neredeyse her gün tartılmak ister. Bu durumu alışkanlık haline getirmiş bireyler hedeflediği kiloyu göremez ve diyeti erken bırakarak bir sorun olduğuna inanır. Halbuki bir sorun olmadığı gibi tartıldığımız gün içtiğimiz su, bir önceki gün yediğimiz besinler veya regl dönemine yakın olmamız gibi pek çok etken tartı sonucumuzu etkiler.
Tartımın aynı gün ve saatte, mümkünse sabah aç karnına ve tuvalet sonrası yapılması, aynı tartının kullanılması, zeminin sert ve düz olacak şekilde belirlenmiş olması olması, kadınların adet dönemleri dışında tartılmaları doğru sonuç almamızı kolaylaştıracaktır. Akşam saatleri tartıda yorgunluk sonucu oluşan ödemi kilo olarak görerek moralimiz bozulur veya içtiğimiz 1-2 bardak suyu unutup kilo almışım diye düşünürüz.

İnceliyorum Ancak Tartı Fazla Gösteriyor

Yapılan uzun yolculuklar sonrası hareketsizlikten kaynaklı vücutta şişlikler oluşabilir.
Şehir değişikliği veya günlük yaptığınız aktivitelerden farklı bir durum yaşamak bağırsak haraketliliğini etkileyerek kabızlık oluşturabilir. Önceki günlerde yediğimiz turşu veya tuz oranı yüksek besinlerden kaynaklı oluşan ödem kilonuzu yüksek gösterir. Az su içtiyseniz vücudunuz su tutmuş olabilir biraz daha fazla su içerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Kadınlar için mensturasyon (âdet) döneminin yaklaşmış olması kilonuzda 1- 1.5 kg artışa neden olabilir.

Doğru tartılma zamanı, aynı gün ve saatte, aç karnına ve tuvalet sonrası yapılması, aynı tartı kullanılması ve sert ve düz bir zeminde yapılması gibi etkenler dikkate alınmalıdır.